تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - علت نهیب امیرالمومنین به شریح قاضی!
علت نهیب امیرالمومنین به شریح قاضی!
نظرات |

با مطالعه گفتار و عملکرد امیرالمومنین علیه السلام در زمینه پول و تفکر اقتصادی متوجه می شویم که ایشان به تبعیت از پیامبر صلی الله علیه و آله سبک خاص تفکری داشته اند که با همه نظامهای فکری متفاوت است. در اینجا به چند نمونه از گفتار و عملکرد ایشان اشاره می کنیم.

در نگاه مولای متقیان، بدگویی درباره دنیا کار عاقلانه ای نیست. نکات مثبت فراوانی درباره دنیا وجود دارد که باعث می شود مثل دنیا مثل یک پل برای آخرت و برای خوشبختی دائمی انسان باشد. در تفکر ایشان درباره دنیا، نه از حرص و ولع دنیاپرستان خبری هست و نه از یک جانبه نگری زاهد نمایان؛ بلکه هر چه هست، تعادل انسانی است.
در اینجا به بازخوانی رفتار امیرالمومنین علیه السلام در مقابل دو نفر از مرتبطین خود که دارای خانه بزرگ بودند، می پردازیم تا کمی بیشتر با سبک فکر آن حضرت آشنا شویم.

امام علیه السّلام بر كارگزارانش سختگیر بود و با اندرزهاى سوزان خویش بر دل و جانشان مى نواخت تا همیشه بهوش باشند که دچار خیانت و كوتاهى نشوند. (ترجمه فی ظلال نهج البلاغه، 5، 25) شاید به این دلیل است که آن حضرت اینگونه بر شریح قاضی نهیب می زند و او را متوجه می کند

قدم به قدم با امیرالمومنین علیه السلام
الف) از سخنان آن حضرت است زمانى كه در بصره جهت عیادت علاء بن زیاد حارثى كه یكى از یارانش بود وارد شد، چون خانه او را وسیع دید فرمود: با این خانه وسیع در دنیا چه مى كنى و حال آنكه در آخرت به خانه گسترده محتاج ترى؟! آرى اگر بخواهى به وسیله این خانه، به منزل وسیع آخرت برسى در این خانه میهمانى برگزار كن، صله رحم به جاى آور، و حقوقى را كه خداوند بر عهده ات گذاشته در جاى خود پرداخت كن، در این صورت به سبب این خانه به آخرت دست یافته اى.
ب) سخنان آن حضرت به برادر علاء، که تارک دنیا شده بود: اى دشمنك جان خویش، شیطان پلید تو را به بیراهه كشیده، آیا به زن و فرزند خود رحم نكردى؟!
گمان مى كنى خداوند چیزهاى پاكیزه را بر تو حلال كرده آن گاه از اینكه از آنها بهره مند شوى ناراضى است؟ تو نزد خداوند بى مقدارتر از آنى كه با تو این گونه رفتار نماید.


عاصم گفت: یا امیر المۆمنین، تو خود با لباس خشن و غذاى ناگوار زندگى مى كنى! حضرت فرمود: واى بر تو، من همانند تو نیستم، زیرا خداوند بر پیشوایان عادل واجب فرموده كه خود را با مردم تهیدست برابر قرار دهند تا تهیدستى بر فقیر سنگینى نكند و او را از پاى در نیاورد.
ج) شریح بن حارث، قاضى امیر المۆمنین علیه السّلام که در زمان حكومت آن حضرت خانه اى به مبلغ هشتاد دینار خرید.
خبر این برنامه به آن جناب رسید، وى را خواست و به او فرمود: به من خبر رسیده خانه اى به هشتاد دینار خریده، و برایش سند نوشته، و بر آن گواهانى گرفته اى!
عاصم بر خلاف برادرش علاء، تارک دنیا شده بود. امام علیه السلام به او می آموزند که باید در زندگی تعادل را حفظ کند و نباید ساده زیستی امیرالمومنین را الگو قرار دهد زیرا آن حضرت بخاطر آنکه حاکم مسلمانان است وظیفه خود می داند که سطح زندگی خود را پایین نگه دارد تا فقرای جامعه دلسرد نشوند.

گفت: آرى چنین است اى امیر مۆمنان.
حضرت خشم آلود به او نگریست، سپس فرمود: به زودى كسى به نزدت مى آید (ملك الموت) كه به سند خانه نظر نمى كند، و از گواه آن نمى پرسد، تا آنكه تو را از خانه بیرون مى كند، و تنها تسلیم خانه قبر مى نماید. اى شریح، مواظب باش كه این خانه را از غیر مال خود نخریده، یا قیمت آن را از غیر مال حلال نداده باشى، كه در این صورت دچار خسارت دنیا و آخرت شده اى.
آگاه باش، اگر زمان خرید خانه نزد من آمده بودى، براى تو سندى مانند این سند مى نوشتم، که در خرید این خانه به یك درهم چه رسد بالاتر از آن رغبت نمى كردى. و آن سند این است... این نامه مطابق قراردادهای اقتصادی نوشته شده است اما تماما توجه به مرگ و آخرت است و از این لحاظ بی نظیر است.

سه نکته:

اول - امام علی علیه السلام با دنیا و بهره مندی از آن دشمنی نداشت اما همیشه آخرت در نظر آن حضرت از دنیا پراهمیت تر است. به این دلیل است که وقتی خانه بزرگ علاء بن زیاد که از دوستانش بود را دید، اولین کلام آن حضرت توجه به آخرت است و بعد خود آن حضرت به علاء می آموزد که چگونه از همان خانه خود در جهت آخرت استفاد کند.
دوم- عاصم بر خلاف برادرش علاء، تارک دنیا شده بود. امام علیه السلام به او می آموزند که باید در زندگی تعادل را حفظ کند و نباید ساده زیستی امیرالمومنین را الگو قرار دهد زیرا آن حضرت بخاطر آنکه حاکم مسلمانان است وظیفه خود می داند که سطح زندگی خود را پایین نگه دارد تا فقرای جامعه دلسرد نشوند.
سوم - امام علیه السّلام بر كارگزارانش سختگیر بود و با اندرزهاى سوزان خویش بر دل و جانشان مى نواخت تا همیشه بهوش باشند که دچار خیانت و كوتاهى نشوند. (ترجمه فی ظلال نهج البلاغه، 5، 25) شاید به این دلیل است که آن حضرت اینگونه بر شریح قاضی نهیب می زند و او را متوجه می کند.

کلام آخر

زندگی در صراط مستقیم، باعث می شود که در هر لحظه مراقبت کنیم که دچار افراط و تفریط نشویم. در درجه اول باید توجه اصلی خود را به آخرت کنیم اما از بهره های دنیایی هم خود را بی بهره نکنیم و همیشه مراقب باشیم از مقایسه خود با دیگران بپرهیزیم زیرا مقایسه کردن باعث اشتباه می شود.:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/15
زمان : 09:41 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
vibram fivefingers flow yellow silver 1397/06/28 11:22 ب.ظ
<a href="http://www.sabrinakohnert.com/13/zebra-yeezy-v2-for-sale ">zebra yeezy v2 for sale</a><a href="http://www.sabrinakohnert.com/14/adidas-climalite-socks ">adidas climalite socks</a><a href="http://www.sabrinakohnert.com/15/nike-air-jordan-royal-blue-nike-air-jordan-wikipedia ">nike air jordan royal blue nike air jordan wikipedia</a><a href="http://www.sabrinakohnert.com/16/nike-lunarglide-8-orange-green ">nike lunarglide 8 orange green</a>
vibram fivefingers flow yellow silver http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/12/vibram-fivefingers-flow-yellow-silver
jordan 11 gamma low 1397/06/28 11:21 ب.ظ
<a href="http://www.crossroadssm.com/13/black-air-max-95-shoes ">black air max 95 shoes</a><a href="http://www.crossroadssm.com/14/nike-kd-vi-dc-release-date-2014 ">nike kd vi dc release date 2014</a><a href="http://www.crossroadssm.com/15/nike-free-3.0-flyknit-mercadolibre ">nike free 3.0 flyknit mercadolibre</a><a href="http://www.crossroadssm.com/16/air-jordan-v-retro-5-air-jordan-v-retro-l-style ">air jordan v retro 5 air jordan v retro l style</a>
jordan 11 gamma low http://www.hispeoplenam.com/32/jordan-11-gamma-low
high heels jordan boots 1397/06/28 11:21 ب.ظ
<a href="http://www.chiavarichairwholesale.com/6/nike-air-max-red-and-white-og-vintage ">nike air max red and white og vintage</a><a href="http://www.chiavarichairwholesale.com/7/nike-air-presto-low-utility-black ">nike air presto low utility black</a><a href="http://www.chiavarichairwholesale.com/8/air-jordan-13-retro-blue-orange-royal-blue-jordans ">air jordan 13 retro blue orange royal blue jordans</a><a href="http://www.chiavarichairwholesale.com/9/chesterfield-mall-food-court ">chesterfield mall food court</a>
high heels jordan boots http://www.columbusmarriage.com/28/high-heels-jordan-boots
air jordan 5 bronze 1397/06/28 11:21 ب.ظ
<a href="http://www.childcarepurchasing.com/1/nike-air-max-95-obsidian-slate ">nike air max 95 obsidian slate</a><a href="http://www.childcarepurchasing.com/10/nike-clearance-jordan-flywire-jordan-retro-12-french-blue-for-boys ">nike clearance jordan flywire jordan retro 12 french blue for boys</a><a href="http://www.childcarepurchasing.com/11/air-jordan-1-flyknit-wolf-grey-golden-harvest-919704-025 ">air jordan 1 flyknit wolf grey golden harvest 919704 025</a><a href="http://www.childcarepurchasing.com/12/nike-free-flyknit-5.0-womens-green-black ">nike free flyknit 5.0 womens green black</a>
air jordan 5 bronze http://www.nwcstoreservices.com/21/air-jordan-5-bronze
jordan 11 mid cut 1397/06/28 11:20 ب.ظ
<a href="http://www.wolontariat2017.com/24/kyrie-1-black-white ">kyrie 1 black white</a><a href="http://www.wolontariat2017.com/25/air-jordan-retro-4-blue-silver ">air jordan retro 4 blue silver</a><a href="http://www.wolontariat2017.com/26/nike-sb-x-fluff-fluff-sb-pop-up-site ">nike sb x fluff fluff sb pop up site</a><a href="http://www.wolontariat2017.com/27/burnt-orange-air-max ">burnt orange air max</a>
jordan 11 mid cut http://www.gumrusharifova.com/3/jordan-11-mid-cut
Can better posture make you taller? 1396/05/16 02:36 ق.ظ
Good day! I simply would like to offer you a huge thumbs up
for the excellent info you have got here on this post. I
will be coming back to your blog for more soon.
What is the tendon at the back of your ankle? 1396/05/13 04:24 ب.ظ
Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person's blog link on your page at proper
place and other person will also do similar in support of you.
gitabott.hatenablog.com 1396/05/6 11:56 ب.ظ
Generally I do not learn post on blogs, but I would like to say
that this write-up very pressured me to check out and do so!
Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite
great post.
How much does it cost for leg lengthening? 1396/05/6 10:40 ب.ظ
whoah this weblog is magnificent i love reading your posts.
Keep up the great work! You understand, many people are looking around
for this info, you could aid them greatly.
manicure 1396/01/22 04:32 ق.ظ
Thanks for sharing such a fastidious thinking, paragraph is good,
thats why i have read it completely
BHW 1396/01/21 04:36 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable info to work on. You have done
a formidable job and our whole community will be grateful to you.
manicure 1396/01/21 10:14 ق.ظ
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it
but, I'd like to send you an e-mail. I've got some creative
ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it
grow over time.
manicure 1396/01/18 04:15 ب.ظ
Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing such things, thus I am going to inform her.
manicure 1396/01/16 05:12 ب.ظ
It's in fact very complex in this active life to listen news on TV, so I simply
use world wide web for that purpose, and obtain the latest news.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.