تبلیغات
امام حسن مجتبی علیه السلام - سوال تأمّل برانگیز تاریخ از دوستداران پیامبری محبوب
سوال تأمّل برانگیز تاریخ از دوستداران پیامبری محبوب
نظرات |

با استناد به تاریخ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در دوره قبل از اسلام و همچنین در میان مسلمانان چهره ای محبوب بوده است، اما در زمان خود ایشان و اندکی پس از آن حضرت، حوادثی از طرف مسلمانان روی داده است که حرمت پیامبر اکرم و محبوبیت ایشان حفظ نشده است! در این عصر پر هیاهو عملکرد ما نسبت به پیامبر اکرم چیست؟

واضح است که تنها کسانی مسلمان می شدند که پیامبریِ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را قبول می کردند. وقتی احوالات اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله را مطالعه می کنیم نیز به میزان دلدادگی آنها نسبت به آن حضرت پی می بریم اما در عین حال در زمان خود ایشان و اندکی پس از آن حضرت، حوادثی روی داده است که با این محبوبیت همخوانی ندارد. در اینجا می خواهیم به شخصیت رسول خدا صلی الله علیه و آله از حیث محبوبیت توجه بیشتری کنیم.

همیشه در قلبها

رسول خدا صلی الله علیه و آله تا قبل از آنکه نبوت خود را علنی اعلام کند، همان "محمد امین" بود. مردی که مردم شهر نه تنها از او هیچ بدی ندیده بودند، بلکه او را در امانتداری و صداقت، فردی ممتاز از دیگران به حساب می آوردند. بنابراین آن حضرت حتی قبل از پیامبری نیز فردی محبوب بودند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در میان همه کسانی هم که مسلمان می شدند جایگاه ویژه ای داشت زیرا فقط کسانی مسلمان می شدند که به نبوت ایشان ایمان می آوردند. بنابراین آن حضرت در نظر مسلمانان پاکترین و راست کردارترین و محبوبترین فرد بود.

محبوبیتی روشنتر از خورشید

آنچه از احوال مردم در دوران رسول خدا صلی الله علیه و آله گفته شده است نشاندهنده محبوبیت ایشان است. باقیمانده آب و غذای پیامبر صلی الله علیه و آله برای مردم مهم بود و آن را برای تبرک بر می داشتند.(١) قطرات آبی را که در هنگام وضو از دست آن حضرت می ریخت نیز مورد عنایت مردم بود و خواستار آن بودند.(٢) داستان آن مرد که چوبدستی پیامبر صلی الله علیه و آله به بدنش برخورد کرد و به بهانه قصاص می خواست از بدن آن حضرت بوسه ای به تبرک بگیرد(٣) نیز نمونه دیگری بر محبوبیت آن حضرت است.

چه شد که این همه ارادت و محبت در مواقع بحرانی رنگ می باخت؟ چه شد که پرمغزترین شعارها یعنی "اشهد انّ محمّداً رسول الله" و "من یطع الرسول فقد اطاع الله" در میدان سخن برافراشته و در سختی گاه های میدان عمل از یاد می رفت؟

اما محبوبیت پیامبر صلی الله علیه و آله روشنتر از آن است که در لابلای کتب مختلف به دنبال آن باشیم. قرآن بهترین شاهد بر آن است که دوستی و شفقت و نرمخویی و خوش خلقی عظیم پیامبر صلی الله علیه و آله را می ستاید. بدون شک چنین شخصی محبوب مردم خواهد بود. تواضع در مقابل مردم و نیز گرفتن مشورت از مردم نیز باعث محبوبیت هر زمامداری می شود که این دو نیز جزو خلقیات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بود.

رفتارهای سوال برانگیز مردم با پیامبر محبوب خود

با این حال، رفتار مردم با پیامبر صلی الله علیه و آله روی دیگری نیز دارد که بازگویی آن باعث تلخکامی می شود. با اینکه مسلمانان سختی های فراوانی را برای باقی ماندن در دین انجام دادند و متحمل شکنجه ها و آوارگی ها و مشکلات اقتصادی شدند و سرانجام مجبور به مهاجرت به مکه شدند، در طول سالیان بعد رفتارهای سوال برانگیزانه ای نیز از خود نشان دادند. برخی از آنان تا پای جان در راه محبت و اطاعت پیامبر صلی الله علیه و آله قدم بر می داشتند اما اشتباهات و کجروی ها و انحرافات برخی از آنان نیز قابل چشم پوشی نیست.
قرآن به ما خبر می دهد که مومنین همگی در مقام عمل، از رسول خدا صلی الله علیه و آله اطاعت نمی کردند و اعتراضها و مخالفتها و کشمکشهایی نه فقط از جانب منافقان بلکه حتی از میان مومنان برای آن حضرت پیش می آمد. (4)
وقایع محکم تاریخی نیز نشانگر آن است که در آخرین روزهای عمر پیامبر صلی الله علیه و آله از دستور آن حضرت سرپیچی کردند و با دستور ایشان مبنی بر پیوستن به سپاه اسامه (فرزند زید) مخالفت کردند.(5)
در روزهای آخر عمر که پیامبر صلی الله علیه و آله در بستر بیماری بودند، رسول خدا صلی الله علیه و آله قلم و دواتی خواستند که برایشان چیزی بنویسند که هرگز بعد آن حضرت به گمراهی نیفتند، اما عده ای از همین صحابه با شلوغکاری و جار و جنجال مانع از این کار شدند و حتی با زبان خود به ایشان جسارت کردند.(6)
ماجرای دردناک فدک، بدرفتاری با امام علی و حضرت فاطمه علیهماالسلام دو نمونه دیگر از کارهای زشتی است که عده ای از همان مسلمانان انجام دادند و سایرین با سکوت و اعتراض نکردن خود در آن سهیم هستند. سالها بعد نیز نوه پیامبر صلی الله علیه و آله، حسین علیه السلام و خاندانش با قساوت کشته و زنان و کودکانشان اسیر گردیدند. این در حالی است که خود پیامبر صلی الله علیه و آله نسبت به خاندان خود بسیار سفارش کرده بود و آیات فراوانی در شأن آنان نازل شده بود.

گریه کردند اما اعتراض نه

نکته قابل توجه اینجاست که عموم مسلمانان با سکوت خود و اعتراض نکردن نسبت به گروه هایی که

با اینکه مسلمانان سختی های فراوانی را برای باقی ماندن در دین انجام دادند و متحمل شکنجه ها و آوارگی ها و مشکلات اقتصادی شدند و سرانجام مجبور به مهاجرت به مکه شدند، در طول سالیان بعد رفتارهای سوال برانگیزانه ای نیز از خود نشان دادند. برخی از آنان تا پای جان در راه محبت و اطاعت پیامبر صلی الله علیه و آله قدم بر می داشتند اما اشتباهات و کجروی ها و انحرافات برخی از آنان نیز قابل چشم پوشی نیست.

 چنین می کردند در حقیقت در آن کارها شریک بودند. حتی ممکن بود قلباً هم از آزارهایی که وارد می شود ناراحت باشند اما کمتر کسی پیش می آمد که در مواقع حساس اقدام عملی و یا لااقل زبانی انجام دهد. مثلا در جریان اعتراض فاطمه زهراء علیهاالسلام و خطبه فدک، برخی از مسلمانان در مسجد گریه می کردند.(7) آنها مسلمان بودند و منزلت فاطمه زهراء علیهاالسلام و حقانیت او و شوهرش را خوب می شناختند اما به گریه بسنده کردند.

از دیگران عیب نگیریم، درس بگیریم

برای ما سزاوار نیست که به دنبال عیب از مسلمانان بگردیم. آنچه برای ما راهگشاست تفکر در این باره است که چه شد برخی از همان کسانی که آب وضوی پیامبر صلی الله علیه و آله را می ربودند در مقام عمل و در شرایط سخت او را رها کردند. چه شد که این همه ارادت و محبت در مواقع بحرانی رنگ می باخت؟ چه شد که پرمغزترین شعارها یعنی "اشهد انّ محمّداً رسول الله" و "مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ" (8) در میدان سخن برافراشته و در سختی گاه های میدان عمل از یاد می رفت؟
عاقلانه آن است که بجای تخطئه آنان، در طرز فکر و رفتار خودمان بیندیشیم. افتخارات خود را بررسی کنیم. نکند به ظاهر پیامبر صلی الله علیه و آله و نگه داشتن تمثالهای فرضی خاندانش و بردن نام آنان دل خوش کرده ایم. نکند به موقع عمل واپس نهیم. آیا این موضوع برای اینکه ما را هر روز دغدغه مند کند، موضوع کم اهمیتی است؟

 

پی نوشت:

1) سیره ابن هشام، ج 2، ص 144 / فتح الباری فی شرح صحیح البخاری، ج 1، ص 281 282
2) صحیح بخاری، ج1، ص31، کتاب الوضوء، باب التماس الوضوء اذا کانت الصلاة.
3) مناقب آل ابى طالب، ج ی١ ی، ص ١64
4) انفال: 6
5) الملل و النحل، ج1، ص23 / شرح نهج البلاغة ابن الحدید، ج6، ص52 / به نقل ار کتاب "سقیفه" ابوبکر جوهری که مسندا از عبدالله بن عبد الرحمن روایت می کند و غیر این ها از کتاب های معتبر اهل سنت.
6) صحیح بخاری ج1 ص194 . حدیث دیگر: عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ - رضى الله عنهما - قَالَ لَمَّا حُضِرَ رَسُولُ اللَّهِ - صلى الله علیه و آله و سلم ٓ و َفِى الْبَیْتِ رِجَالٌ فیهم عمر بن الخطاب، قَالَ النَّبِىُّ - صلى الله علیه و اله و سلم - « هَلُمَّ أَكْتُبْ لَكُمْ كِتَابًا لاَ تَضِلُّوا بَعْدَهُ » . فَقَالَ عمر إِنَّ النبی - صلى الله علیه و اله و سلم - قَدْ غَلَبَ علیهُ الْوَجَعُ وَ عِنْدَكُمُ الْقُرْآنُ ، حَسْبُنَا كِتَابُ اللَّهِ . فَاخْتَلَفَ أَهْلُ الْبَیْتِ فَاخْتَصَمُوا ، مِنْهُمْ مَنْ یَقُولُ قَرِّبُوا یَكْتُبُ لَكُمْ النبی صلی الله علیه و اله و سلم كِتَابًا لاَ تَضِلُّوا بَعْدَهُ . وَ مِنْهُمْ مَنْ یَقُولُ ما قال عمر، فَلَمَّا أَكْثَرُوا اللَّغْوَ وَ الاِخْتِلاَفَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ - صلى الله علیه و اله و سلم- «قُومُوا». قال عبید الله فكان ابن عباس یقول إن الرزیة كل الرزیة ما حال بین رسول الله صلى الله علیه و اله و سلم و بین أن یكتب لهم ذلك الكتاب من اختلافهم و لغطهم بخاری (مصحح: البغا) ج5 ص2146  / الطبقات الكبرى، ج 2، ص187 / تاریخ الطبری، بیروت، موسسه الاعلمی، ج2، ص437 / الارشاد، ج1، ص184 / اعلام الوری، ص136
7) ر ک: خطبه فدکیه / خطبه فدک، آیت الله مجتبی تهرانی، فصل 1، بخش 1
8) نساء 4- آیه 80:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/10/7
زمان : 09:53 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://www.ostroga.opole.pl/node/2063 1398/01/17 10:12 ق.ظ
豊富な品揃えノベルティ?モール
adidas neo skate white black 1397/08/23 03:50 ق.ظ
<a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/39/black-toe-jordan-1 ">black toe jordan 1</a><a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/4/michael-jordan-hoodie ">michael jordan hoodie</a><a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/40/zapatos-nike-cortez-72-tnis-nike-cortez-basic-leather-6-preto-branco ">zapatos nike cortez 72 tnis nike cortez basic leather 6 preto branco</a><a href="http://www.crossroadsjacksoncounty.top/5/nike-air-trainer-1-bill-bowerman-51-pack ">nike air trainer 1 bill bowerman 51 pack</a>
adidas neo skate white black http://www.software12free.top/5/adidas-neo-skate-white-black
new balance audazo colorway 4 1397/08/23 03:50 ق.ظ
<a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/13/adidas-nmd-runner-camo ">adidas nmd runner camo</a><a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/14/jordans-outlet ">jordans outlet</a><a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/15/nike-free-og-14-sale-a-p-c-x-nike-free-og-14-release-date-4 ">nike free og 14 sale a p c x nike free og 14 release date 4</a><a href="http://www.saltlakeaccountingfirm.top/16/halloween-air-max-90 ">halloween air max 90</a>
new balance audazo colorway 4 http://www.mcshanehealthcare.top/6/new-balance-audazo-colorway-4
nike air max thea hologram mens 1397/08/23 03:50 ق.ظ
<a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/24/air-jordan-retro-3.5-blue ">air jordan retro 3.5 blue</a><a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/25/air-jordan-11-clippers-pe ">air jordan 11 clippers pe</a><a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/26/youth-air-max-2009 ">youth air max 2009</a><a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/27/retro-jordan-online-store ">retro jordan online store</a>
nike air max thea hologram mens http://www.clubbingbarcelona.top/25/nike-air-max-thea-hologram-mens
2017 cheap air jordan 11 chicago gym red black white for sale 1397/08/23 03:50 ق.ظ
<a href="http://www.lumabridge.top/31/nike-free-og-hyper-cobalt ">nike free og hyper cobalt</a><a href="http://www.lumabridge.top/32/jordan-dmp-clothing-match-jordan-13-and-14-sneakers-pack ">jordan dmp clothing match jordan 13 and 14 sneakers pack</a><a href="http://www.lumabridge.top/33/nike-air-max-94-for-sale ">nike air max 94 for sale</a><a href="http://www.lumabridge.top/34/adidas-yeezy-350-v2-beluga ">adidas yeezy 350 v2 beluga</a>
2017 cheap air jordan 11 chicago gym red black white for sale http://www.thomasplumbermt.top/17/2017-cheap-air-jordan-11-chicago-gym-red-black-white-for-sale
2018 mens nike lebron 15 multi color black 1397/08/23 03:49 ق.ظ
<a href="http://www.systrardefleurs.top/24/nike-air-max-90-diamondback ">nike air max 90 diamondback</a><a href="http://www.systrardefleurs.top/25/vibram-fivefingers-classic-orange-red ">vibram fivefingers classic orange red</a><a href="http://www.systrardefleurs.top/26/mens-nike-lunarglide-6-red-purple ">mens nike lunarglide 6 red purple</a><a href="http://www.systrardefleurs.top/27/mens-nike-lunar-flyknit-chukka-running-shoes-black-laser-orange-grand-purple-neo-turquoise-554969-085 ">mens nike lunar flyknit chukka running shoes black laser orange grand purple neo turquoise 554969 085</a>
2018 mens nike lebron 15 multi color black http://www.fromzerotoonlinehero.top/30/2018-mens-nike-lebron-15-multi-color-black
tenis nike shox original barato tenis nike shox original barato 1397/08/23 03:49 ق.ظ
<a href="http://www.tyceebelcastro.top/13/nike-air-jordan-white-blue-cheap ">nike air jordan white blue cheap</a><a href="http://www.tyceebelcastro.top/14/all-star-sneakend-dallas-texas ">all star sneakend dallas texas</a><a href="http://www.tyceebelcastro.top/15/nike-air-max-plus-2002 ">nike air max plus 2002</a><a href="http://www.tyceebelcastro.top/16/air-max-skyline-si-black-orange ">air max skyline si black orange</a>
tenis nike shox original barato tenis nike shox original barato http://www.envirocentives.top/24/tenis-nike-shox-original-barato-tenis-nike-shox-original-barato
concord techno heal 1397/08/23 03:49 ق.ظ
<a href="http://www.taekwondospring.top/6/the-new-valentine-day-jordans-2014 ">the new valentine day jordans 2014</a><a href="http://www.taekwondospring.top/7/nike-blazer-mid-premium-sail-navy-nike-blazer-mid-premium-vintage-sail-mid-navy ">nike blazer mid premium sail navy nike blazer mid premium vintage sail mid navy</a><a href="http://www.taekwondospring.top/8/nike-air-max-gold-and-silver-now-that-the-classic-nike-air-max-97-silver-bullet-made-its-return-it-only-makes-sense-for-the-nike ">nike air max gold and silver now that the classic nike air max 97 silver bullet made its return it only makes sense for the nike</a><a href="http://www.taekwondospring.top/9/nike-air-max-1-hyperfuse-premium-womens-shoe ">nike air max 1 hyperfuse premium womens shoe</a>
concord techno heal http://www.taekwondospring.top/2/concord-techno-heal
wisconsin badger jacket 1397/08/13 05:25 ق.ظ
<a href="http://www.easy-sqlin-easy.top/17/where-to-buy-jordans-in-hongkong-where-to-buy-jordans-before-they-come-out ">where to buy jordans in hongkong where to buy jordans before they come out</a><a href="http://www.easy-sqlin-easy.top/18/nike-air-jordan-3-cement-white ">nike air jordan 3 cement white</a><a href="http://www.easy-sqlin-easy.top/19/ua-clutchfit ">ua clutchfit</a><a href="http://www.easy-sqlin-easy.top/2/air-jordan-iii-retro-88-ebay ">air jordan iii retro 88 ebay</a>
wisconsin badger jacket http://www.chaliyarresort.top/5/wisconsin-badger-jacket
womens air jordan retro 8 blue purple 1397/08/13 05:23 ق.ظ
<a href="http://www.cdgrusalkaruse.top/20/nike-free-run-livestrong-blue ">nike free run livestrong blue</a><a href="http://www.cdgrusalkaruse.top/21/celebrity-sneaker-watch-stalley-unboxes-new-nike-lebron-x-brown-suede-hazelnut ">celebrity sneaker watch stalley unboxes new nike lebron x brown suede hazelnut</a><a href="http://www.cdgrusalkaruse.top/22/white-and-purple-air-max-purple-air-max-90 ">white and purple air max purple air max 90</a><a href="http://www.cdgrusalkaruse.top/23/brand-equity-for-air-jordan ">brand equity for air jordan</a>
womens air jordan retro 8 blue purple http://www.douglasmua.top/37/womens-air-jordan-retro-8-blue-purple
new jordan boots 2013 1397/08/13 05:22 ق.ظ
<a href="http://www.nlpfusion.top/31/nike-air-max-bo-jax-raiders ">nike air max bo jax raiders</a><a href="http://www.nlpfusion.top/32/air-max-army-black-camo ">air max army black camo</a><a href="http://www.nlpfusion.top/33/nike-womens-premium-jacquard-pack ">nike womens premium jacquard pack</a><a href="http://www.nlpfusion.top/34/buty-nike-air-force-1-low-winter-workboot-medium-olive-nike-air-force-1-low-leather-olive-green-488298-206-140 ">buty nike air force 1 low winter workboot medium olive nike air force 1 low leather olive green 488298 206 140</a>
new jordan boots 2013 http://www.menteenbalance.top/5/new-jordan-boots-2013
air jordan retro 28 mint green orange 1397/08/12 11:53 ب.ظ
<a href="http://www.menteenbalance.top/31/nike-free-flyknit-4.0-wine-online-mens-multi-black-nike-free-4.0-flyknit-shoes-for-sale ">nike free flyknit 4.0 wine online mens multi black nike free 4.0 flyknit shoes for sale</a><a href="http://www.menteenbalance.top/32/custom-spongebob-air-jordans-customize-air-jordans-online ">custom spongebob air jordans customize air jordans online</a><a href="http://www.menteenbalance.top/33/undefeated-adidas-prophere-camo-release-date ">undefeated adidas prophere camo release date</a><a href="http://www.menteenbalance.top/34/yukon-cornelius-the-man-to-take-denmark-back-to-the-world-cup ">yukon cornelius the man to take denmark back to the world cup</a>
[url=http://www.frisbeedogstars.top/27/air-jordan-retro-28-mint-green-orange]air jordan retro 28 mint green orange[/url]
online custom jordan shoes 1397/08/12 11:53 ب.ظ
<a href="http://www.glassfrogmarketing.top/31/men-jordan-retro-12-blur-white-air-jordan-xx8-for-sale ">men jordan retro 12 blur white air jordan xx8 for sale</a><a href="http://www.glassfrogmarketing.top/32/nike-roshe-one-print-premium-mens-shoe-nike-roshe-one-print-premium-mens ">nike roshe one print premium mens shoe nike roshe one print premium mens</a><a href="http://www.glassfrogmarketing.top/33/socks-match-jordan-7-bordeaux-retro-7s-shoes-elite-socks ">socks match jordan 7 bordeaux retro 7s shoes elite socks</a><a href="http://www.glassfrogmarketing.top/34/flyknit-lunar-3-multicolour ">flyknit lunar 3 multicolour</a>
[url=http://www.botelhostudios.top/5/online-custom-jordan-shoes]online custom jordan shoes[/url]
nike air max 97 grey white nike air max 97 shadow grey white sneakers nike air max 97 pinterest 1397/08/12 11:53 ب.ظ
<a href="http://www.bioniklaboratories.top/1/black-high-top-chucks ">black high top chucks</a><a href="http://www.bioniklaboratories.top/10/nike-air-jordan-3-mocha ">nike air jordan 3 mocha</a><a href="http://www.bioniklaboratories.top/11/cheap-nike-air-max-ltd-2-shoes ">cheap nike air max ltd 2 shoes</a><a href="http://www.bioniklaboratories.top/12/nike-sb-stefan-janoski-max-mens-yellow ">nike sb stefan janoski max mens yellow</a>
[url=http://www.carparkingmanagement.top/25/nike-air-max-97-grey-white-nike-air-max-97-shadow-grey-white-sneakers-nike-air-max-97-pinterest]nike air max 97 grey white nike air max 97 shadow grey white sneakers nike air max 97 pinterest[/url]
order air jordan 13 bred air jordan 13 release dates 1397/08/12 11:53 ب.ظ
<a href="http://www.q2graphicdesign.top/39/nike-hyperdunk-2015-black-nike-hyperdunk-2015-mens-black-grey ">nike hyperdunk 2015 black nike hyperdunk 2015 mens black grey</a><a href="http://www.q2graphicdesign.top/4/nike-air-max-2-light-95 ">nike air max 2 light 95</a><a href="http://www.q2graphicdesign.top/40/nike-air-max-90-independence-day-online ">nike air max 90 independence day online</a><a href="http://www.q2graphicdesign.top/5/air-jordan-retro-7-gold ">air jordan retro 7 gold</a>
[url=http://www.erinrhindress.top/20/order-air-jordan-13-bred-air-jordan-13-release-dates]order air jordan 13 bred air jordan 13 release dates[/url]
foamposite one northern lights 1397/08/12 11:52 ب.ظ
<a href="http://www.q2graphicdesign.top/31/air-max-china-shop ">air max china shop</a><a href="http://www.q2graphicdesign.top/32/nike-womens-air-max%2b-2010-team-red-cool-grey ">nike womens air max+ 2010 team red cool grey</a><a href="http://www.q2graphicdesign.top/33/adidas-zx-flux-woven-reflective-rainbow-sole-collector ">adidas zx flux woven reflective rainbow sole collector</a><a href="http://www.q2graphicdesign.top/34/nike-air-presto-womens-yellow ">nike air presto womens yellow</a>
[url=http://www.valentineassemblyofgod.top/28/foamposite-one-northern-lights]foamposite one northern lights[/url]
nike soccers shoes green gold 1397/08/12 11:52 ب.ظ
<a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/17/nike-mercurial-victory-v-cr7-lava-ic-indoor-soccer-shoes ">nike mercurial victory v cr7 lava ic indoor soccer shoes</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/18/nike-free-trainer-5.0-hazard-nike-free-trainer-5.0-le-paid-in-full-release-info ">nike free trainer 5.0 hazard nike free trainer 5.0 le paid in full release info</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/19/adidas-sl-loop-runner-red-reptile-the-all-red-beast ">adidas sl loop runner red reptile the all red beast</a><a href="http://www.chungcu789xusqlininhs.top/2/converse-spring-2009-pink-floyd-collection ">converse spring 2009 pink floyd collection</a>
[url=http://www.buzz2merde.top/19/nike-soccers-shoes-green-gold]nike soccers shoes green gold[/url]
nike lebron v2 blackredm sample 1397/08/12 11:51 ب.ظ
<a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/28/air-jordan-force-fusion-xiii-white-air-jordan-force-fusion-4 ">air jordan force fusion xiii white air jordan force fusion 4</a><a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/29/air-jordan-riots-in-houston ">air jordan riots in houston</a><a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/3/maroon-suede-air-force-ones ">maroon suede air force ones</a><a href="http://www.ecommerce-optimization-new-york.top/30/nike-air-max-90-denim-obsidian-beach ">nike air max 90 denim obsidian beach</a>
[url=http://www.frontlineperformancesolutions.top/34/nike-lebron-v2-blackredm-sample]nike lebron v2 blackredm sample[/url]
nike kobe 10 elite pink 1397/06/28 06:17 ق.ظ
<a href="http://www.cognitivescreenonline.com/35/adidas-mutombo-2-first-look ">adidas mutombo 2 first look</a><a href="http://www.cognitivescreenonline.com/36/nike-air-max90-homme-star-6542 ">nike air max90 homme star 6542</a><a href="http://www.cognitivescreenonline.com/37/air-jordan-1-hi-2012 ">air jordan 1 hi 2012</a><a href="http://www.cognitivescreenonline.com/38/jordan-12-gym-red-men ">jordan 12 gym red men</a>
nike kobe 10 elite pink http://www.shufflepedia.com/9/nike-kobe-10-elite-pink
puma evospeed jasmine 1397/06/28 06:17 ق.ظ
<a href="http://www.exlcompany.com/33/jordan-cp3-knockoffs-official-air-jordan-sneakers ">jordan cp3 knockoffs official air jordan sneakers</a><a href="http://www.exlcompany.com/34/mens-nike-shox-2016-orange-blue ">mens nike shox 2016 orange blue</a><a href="http://www.exlcompany.com/35/jordan-horizon-ls-black-red-bred ">jordan horizon ls black red bred</a><a href="http://www.exlcompany.com/36/air-jordan-retro-3-flip-red ">air jordan retro 3 flip red</a>
puma evospeed jasmine http://www.raleighareadentist.com/15/puma-evospeed-jasmine
80 julius thomas jerseys wholesale 1397/06/28 06:16 ق.ظ
<a href="http://www.shipmentbangkok.com/nfl5-6/elite-ted-ginn-jr-mens-jersey-arizona-cardinals-19-alternate-black-nfl ">elite ted ginn jr mens jersey arizona cardinals 19 alternate black nfl</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/nfl5-7/5-josh-smith-jersey-real-estate ">5 josh smith jersey real estate</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/nfl5-8/7-maikel-franco-jersey-wa ">7 maikel franco jersey wa</a><a href="http://www.shipmentbangkok.com/nfl5-9/43-garrett-richards-jersey-for-sale ">43 garrett richards jersey for sale</a>
80 julius thomas jerseys wholesale http://www.cognitivescreenonline.com/nfl5-6/80-julius-thomas-jerseys-wholesale
girlss grade school nike air vapormax running shoes 1397/06/28 06:16 ق.ظ
<a href="http://www.bingo-lingo.com/40/nike-blazer-mid-purple-white ">nike blazer mid purple white</a><a href="http://www.bingo-lingo.com/5/nike-air-max-attack-pack ">nike air max attack pack</a><a href="http://www.bingo-lingo.com/6/cheap-stores-to-buy-jordans-cheap-stores-to-buy-teacher-supplies ">cheap stores to buy jordans cheap stores to buy teacher supplies</a><a href="http://www.bingo-lingo.com/7/saucony-grid-9000-burgundy-grey ">saucony grid 9000 burgundy grey</a>
girlss grade school nike air vapormax running shoes http://www.priorityfreight-europe.com/5/girlss-grade-school-nike-air-vapormax-running-shoes
nike jordan 13 1397/06/28 06:15 ق.ظ
<a href="http://www.lastcall-labo.com/24/nike-air-max-modern-flyknit-rough-green ">nike air max modern flyknit rough green</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/25/nike-lebron-12-low-sky-blue-orange ">nike lebron 12 low sky blue orange</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/26/cheap-us-retro-jordans ">cheap us retro jordans</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/27/nike-flyknit-lunar-3-mens-running-shoe ">nike flyknit lunar 3 mens running shoe</a>
nike jordan 13 http://www.millertippens.com/25/nike-jordan-13
How do I stretch my Achilles tendon? 1396/05/16 06:04 ب.ظ
That is really fascinating, You are an excessively professional blogger.

I have joined your feed and look forward to in search of
more of your fantastic post. Additionally, I've shared your web site in my
social networks
How we can increase our height? 1396/05/14 11:51 ق.ظ
I think that is one of the most vital information for me.
And i am satisfied studying your article. But want to observation on few common things, The
site style is wonderful, the articles is in reality nice :
D. Excellent job, cheers
deemonster87.unblog.fr 1396/05/7 11:21 ق.ظ
I've been surfing on-line more than three hours lately, but I
never discovered any interesting article like yours.
It's pretty value sufficient for me. In my view,
if all webmasters and bloggers made excellent content
material as you did, the web will be much more useful than ever before.
Why is my Achilles tendon burning? 1396/05/6 10:46 ب.ظ
Why people still make use of to read news papers when in this technological globe everything is accessible on web?
How do you get taller in a day? 1396/05/6 06:33 ب.ظ
I pay a quick visit each day a few sites and websites to read
articles, however this website offers quality based writing.
BHW 1396/01/30 02:23 ق.ظ
This piece of writing will help the internet visitors for
building up new web site or even a weblog from start to end.
manicure 1396/01/18 02:01 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice,
keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come
back down the road. Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.