کلیدی برای خوشبختی در زندگی !
نظرات |

نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است.

یکی از عوامل افزایش چشم گیر طلاق در جامعه امروز ما به عدم تحمل و صبر است. معروف است که امام خمینی (ره) توصیه شان به همه زوج هایی که برای جاری کردن صیغه عقد خدمت ایشان می رسیدند می فرمودند: بروید و با هم بسازید.

مقام معظم رهبری (دام ظله) در توصیه خود به زوج های جوان چنین توصیه میفرمایند: من یک وقت خدمت امام رفتم. ایشان می خواستند خطبه ی عقدی را بخوانند، تا من را دیدند گفتند: شما بیا طرف عقد بشو! ایشان بر خلاف ما که طول و تفصیل می دهیم و حرف می زنیم، عقد را اوّل می خواندند، بعد دو سه جمله ای کوتاه صحبت می کردند. من دیدم ایشان پس از اینکه عقد را خواندند، رویشان را به دختر و پسر کردند و گفتند:« بروید با هم بسازید.»
من فکر کردم دیدم که ما این همه حرف می زنیم، اما کلام امام (ره) در همین یک جمله بروید و با هم بسازید خلاصه می شود! (1)
این از آن جاهایی است که سازش و کوتاه آمدن خوب است. (2)
پس اصلی ترین عامل برای بقا و استحکام زندگی صبر و سازگاری است. زن و مرد نباید به طرف دیگر به چشم یک فرشته نگاه کنند بلکه باید توقعات خود را پایین آورده و به طرف مقابل حق اشتباه کردن بدهند. در اسلام صبر و خوش اخلاقی زن در برابر بد اخلاقی شوهر جهاد شمرده شده است.
عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ كَتَبَ عَلَى الرِّجَالِ الْجِهَادَ وَ عَلَى النِّسَاءِ الْجِهَادَ فَجِهَادُ الرَّجُلِ أَنْ یَبْذُلَ مَالَهُ وَ دَمَهُ حَتَّى یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ جِهَادُ الْمَرْأَةِ أَنْ تَصْبِرَ عَلَى مَا تَرَى مِنْ أَذَى زَوْجِهَا وَ غَیْرَتِه.(3)
عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ مُوسَى بْنِ بَكْرٍ عَنْ أَبِی إِبْرَاهِیمَ ع قَالَ: جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ.(4) 
قرآن کریم در آیه 19 سوره نساء می فرماید: یَأَایُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا یحِلُّ لَكُمْ أَن تَرِثُواْ النِّسَاءَ كَرْهًا  وَ لَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُواْ بِبَعْضِ مَا ءَاتَیْتُمُوهُنَّ إِلَّا أَن یَأْتِینَ بِفَاحِشَةٍ مُّبَیِّنَةٍ  وَ عَاشرِوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
در این آیه از قرآن کریم به مومنان دستور داده است که با همسرانتان معاشرتی به معروف داشته باشد علامه طباطبایی (ره) در ذیل این آیه معاشرت به معروف را چنین معنا می نمایند: كلمه (معروف) به معناى هر امرى است كه مردم در مجتمع خود آن را بشناسند، و آن را انكار نكنند، و بدان جاهل نباشند، و چون دستور به معاشرت كردن با زنان را مقید فرمود به قید (معروف) قهرا معناى امر به معاشرت با زنان معاشرتى است كه در بین مامورین به این امر یعنى مسلمانان معروف باشد.

مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که :دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت

و معاشرتى كه از نظر مردان معروف و شناخته شده، و در بین آنها متعارف است، این است كه یك فرد از جامعه، جزئى باشد مقوم جامعه، یعنى در تشكیل جامعه دخیل باشد، و دخالتش مساوى باشد با دخالتى كه سایر اعضا دارند، و در نتیجه تاثیرش در بدست آمدن غرض تعاون و همكارى عمومى به مقدار تاثیر سایر افراد باشد، و بالآخره همه افراد مورد این تكلیف قرار گیرند كه هر یك كارى را كه در وسع و طاقت دارد و جامعه نیازمند محصول آن كار است انجام دهند، و آنچه از محصول كارش مورد نیاز خودش است، به خود اختصاص دهد، و ما زاد را در اختیار سایر افراد جامعه قرار داده، در مقابل از مازاد محصول كار دیگران آنچه لازم دارد بگیرد، این آن معاشرتى است كه در نظر افراد جامعه معروف است، و اما اگر یك فرد از جامعه غیر این رفتار كند- و معلوم است كه غیر این تنها یك فرض دارد- و آن این است كه دیگران به او ستم كنند و استقلال او در جزئیت براى جامعه را باطل نموده، تابع و غیر مستقل سازند، به این معنا كه دیگران از حاصل كار او بهره مند بشوند، ولى او از حاصل كار دیگران بهره اى نبرد، و شخص او را مورد استثنا قرار دهند. (5)
همانظور که مشاهده می نماییم در دین مبین اسلام به اخلاق خوب داشتن با خانواده بسیار تاکید شده است. نهاد خانواده بسیار مورد تاکید اسلام است و برای استحکام و دوام آن هر توصیه ایی که می توانسته کرده است. در ذیل همین آیه در تفسیر گرانقدر نمونه چنین آمده است:
با جمله وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ دستور معاشرت شایسته و رفتار انسانى مناسب با زنان را صادر مى كند، و بدنبال آن اضافه مى نماید فَإِنْ كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسى أَنْ تَكْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیْراً كَثِیراً یعنى حتى اگر بجهاتى از همسران خود رضایت كامل نداشته باشید و بر اثر امورى آنها در نظر شما ناخوش آیند باشند، فورا تصمیم به جدایى و یا بد رفتارى نگیرید و تا آنجا كه در قدرت دارید مدارا كنید" زیرا ممكن است شما در تشخیص خود گرفتار اشتباه شده باشید، و آنچه را نمى پسندید خداوند در آن خیر و بركت و سود فراوانى قرار داده باشد" بنا بر این تا كارد به استخوان شما نرسد سزاوار است معاشرت به معروف و رفتار شایسته را ترك نكنید بخصوص اینكه بسیار مى شود كه همسران درباره یكدیگر گرفتار سوء ظن هاى بى دلیل و حب و بغض هاى بى جهت مى گردند و قضاوتهاى آنها در این حال غالبا نادرست مى باشد، تا آنجا كه خوبى ها در نظرشان بدى و بدى ها در نظرشان خوبى جلوه مى كند، ولى با گذشت زمان و مدارا كردن، تدریجا حقایق آشكار مى شود .(6)
پس در واقع زوجین هنگامیکه به این نتیجه رسیدند که می توانند با یکدیگر خوشبخت شوند و وارد زندگی شدند دیگر تا حد امکان باید چشم خود را بر روی ناملایمات زندگی ببندند و صبر پیشه کنند چرا که خدا در قرآن کریم وعده داده است که فَعَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَیًا وَ یجَعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیرْا كَثِیرًا.
مقام معظم رهبری به زوج های جوان توصیه می نمایند که: دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آنها برکت خواهد داد و ان شاء الله مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت .(7) آدم، اول که نگاه می کند، همه اش حُسن است. بعد که وارد می شود اخلاقیّاتی هست، نقایص و کمبودهایی هست، ضعفهایی وجود دارد که به تدریج در یکدیگر کشف می کنند. اینها نباید موجب سردی بشود. باید با این کمبودها ساخت، چون بالاخره مردِ ایده آل بی عیب و زنِ ایده آل بی عیب در هیچ کجای عالم پیدا نمی شود. (8)
به امید آنکه با رهنمودهایی که از آیات و روایات و کلام عالمان بزرگ کسب می کنیم، زندگی ای سرشار از محبت و آرامشی داشته باشیم.

پی نوشت ها:
1-خطبه ی عقد مورخه ی 1370/4/20
2-خطبه عقد مورخه ی 1376/4/31
3-طبرسى، حسن بن فضل، مكارم الأخلاق، 1جلد، الشریف الرضى - قم، چاپ: چهارم، 1412 ق / 1370 ش.

4-كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الكافی (ط - الإسلامیة)، 8جلد، دار الكتب الإسلامیة - تهران، چاپ: چهارم
5-ترجمه المیزان، ج 4، ص: 405
6-تفسیر نمونه، ج 3، ص: 321
7-خطبه ی عقد مورخه ی 1376/9/6
8-خطبه ی عقد مورخه ی 1378/1/24:: مرتبط با: عمومی .اسلامی .قران. ,
نویسنده : عظیم جان آبادی
تاریخ : 1394/09/24
زمان : 08:25 ق.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://tabletten-fur-gelenke-rezeptfreie.eu/rubaxx.html 1398/11/14 06:28 ب.ظ
Just simply had to say Now i am thankful I happened upon your website page.
adidas originals chaussures superstar foundation de sport taille eur 1398/05/19 02:18 ب.ظ
<a href="http://www.thebratcats.com/shoes_fi17/alkuper%c3%a4iset-adidas-nmd-by9951-runner-boost-naiset-musta-sininen-myyntipiste ">alkuper盲iset adidas nmd by9951 runner boost naiset musta sininen myyntipiste</a><a href="http://www.thebratcats.com/shoes_fi18/air-jordan-7-reflective-championship-bv6281-006-release-date ">air jordan 7 reflective championship bv6281 006 release date</a><a href="http://www.thebratcats.com/shoes_fi19/adidas-sambarose-shoes ">adidas sambarose shoes</a><a href="http://www.thebratcats.com/shoes_fi20/air-jordan-6-jordan-super.fly-3-slam-dunk-pack-official-images ">air jordan 6 jordan super.fly 3 slam dunk pack official images</a>
[url=http://www.trilogyconnections.com/shoes_be18/adidas-originals-chaussures-superstar-foundation-de-sport-taille-eur]adidas originals chaussures superstar foundation de sport taille eur[/url]
sale price 85.00. 4.7 157 nike air 1398/05/19 02:17 ب.ظ
<a href="http://www.hearttoartwithangie.com/shoes_fr13/chaussures-de-course-professionnelles-de-livraison-rapide-nike-air-max-1-homme-new-gris-blanc-noir-sale ">chaussures de course professionnelles de livraison rapide nike air max 1 homme new gris blanc noir sale</a><a href="http://www.hearttoartwithangie.com/shoes_fr14/chaussures-nike-air-huarache-homme-pas-cher-boutique-sold-wos-s ">chaussures nike air huarache homme pas cher boutique sold wos s</a><a href="http://www.hearttoartwithangie.com/shoes_fr15/nike-air-max-95-via-end-clothing-nike-inside-sneakers-air-max-95 ">nike air max 95 via end clothing nike inside sneakers air max 95</a><a href="http://www.hearttoartwithangie.com/shoes_fr16/vente-nike-shox-turbo-homme-noir-argent-chaussure-sport ">vente nike shox turbo homme noir argent chaussure sport</a>
[url=http://www.unitycloudproject.com/shoes_be11/sale-price-85.00.-4.7-157-nike-air]sale price 85.00. 4.7 157 nike air[/url]
nike sneakers nike archive 83.m lx men shoes pure platinum off 1398/05/19 02:15 ب.ظ
<a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes17/offer-discount-hyperdunk-2016-low-mint-hyper-teal-green-black-shoes-nike-mens-prime-hype-df-2016-basketball ">offer discount hyperdunk 2016 low mint hyper teal green black shoes nike mens prime hype df 2016 basketball</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes18/clearance-mens-nike-lebron-xiii-basketball-shoes-colorful-white-red-online-retail-price ">clearance mens nike lebron xiii basketball shoes colorful white red online retail price</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes19/nike-roshe-flyknit-scarpa-donna-grigio-lupo-bianco-carbone-chiaro-platino-puro-nike-belly-s-gonna ">nike roshe flyknit scarpa donna grigio lupo bianco carbone chiaro platino puro nike belly s gonna</a><a href="http://www.theotherbreastfoundation.com/shoes2/nike-lebron-soldier-9-white-green-nike-air-max-thea-nike-huarache-kids ">nike lebron soldier 9 white green nike air max thea nike huarache kids</a>
[url=http://www.ladybugsquare.com/shoes24/nike-sneakers-nike-archive-83.m-lx-men-shoes-pure-platinum-off]nike sneakers nike archive 83.m lx men shoes pure platinum off[/url]
new griffey max 360 1398/04/26 01:18 ق.ظ
<a href="http://www.siestaboatrentals.com/201505/nike-internationalist-silver-sky-blue ">nike internationalist silver sky blue</a><a href="http://www.siestaboatrentals.com/201506/womens-nike-free-run-5.0-v4-green-gold ">womens nike free run 5.0 v4 green gold</a><a href="http://www.siestaboatrentals.com/201507/nike-air-max-ltd-online ">nike air max ltd online</a><a href="http://www.siestaboatrentals.com/201508/womens-nike-air-max-bw-yellow-green ">womens nike air max bw yellow green</a>
new griffey max 360 http://www.lammertinkschilders.com/8/new-griffey-max-360
what year did air jordans come out 1398/04/26 01:18 ق.ظ
<a href="http://www.marroquineriasosa.com/13/adidas-zx-630 ">adidas zx 630</a><a href="http://www.marroquineriasosa.com/14/nike-air-jordan-values ">nike air jordan values</a><a href="http://www.marroquineriasosa.com/15/mens-salomon-s-lab-fellcross-grey-black ">mens salomon s lab fellcross grey black</a><a href="http://www.marroquineriasosa.com/16/nike-zoom-vick-2-og ">nike zoom vick 2 og</a>
what year did air jordans come out http://www.thefarsider.com/16/what-year-did-air-jordans-come-out
nike cortez white black university red 1398/04/26 01:18 ق.ظ
<a href="http://www.8thingstoknow.com/13/jordan-retro-4-bred-for-sale ">jordan retro 4 bred for sale</a><a href="http://www.8thingstoknow.com/14/jordan-cursor-black ">jordan cursor black</a><a href="http://www.8thingstoknow.com/15/air-max-1-women-pink-air-max-1-women-sale ">air max 1 women pink air max 1 women sale</a><a href="http://www.8thingstoknow.com/16/air-jordan-cement-3-2013 ">air jordan cement 3 2013</a>
nike cortez white black university red http://www.clipatise.com/201702/nike-cortez-white-black-university-red
drawstring backpacks nike 1398/04/26 01:18 ق.ظ
<a href="http://www.einar-willumsen.com/6/jordan-hydro-7-vii-retro-dark-grey-turquoise-blue-total-orange-sandals ">jordan hydro 7 vii retro dark grey turquoise blue total orange sandals</a><a href="http://www.einar-willumsen.com/7/purple-hi-top-shoes ">purple hi top shoes</a><a href="http://www.einar-willumsen.com/8/old-new-balance-shoes ">old new balance shoes</a><a href="http://www.einar-willumsen.com/9/nike-air-max-light-dark-navy-nike-air-max-light-premium ">nike air max light dark navy nike air max light premium</a>
drawstring backpacks nike http://www.cambridgerx.net/23/drawstring-backpacks-nike
teyana talks about the adidas originals harlem glc 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201705/womens-air-jordan-retro-12-yellow-purple ">womens air jordan retro 12 yellow purple</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201706/nike-lunar-flyknit-lunar-2 ">nike lunar flyknit lunar 2</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201707/womens-nike-air-max-2017-kpu-ii-blue ">womens nike air max 2017 kpu ii blue</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201708/nike-free-3.0-outfit ">nike free 3.0 outfit</a>
teyana talks about the adidas originals harlem glc http://www.bostonnoir.com/36/teyana-talks-about-the-adidas-originals-harlem-glc
mens air max 90 hyperfuse all blue 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.spaidisseny.com/39/yeezy-350-black-and-white ">yeezy 350 black and white</a><a href="http://www.spaidisseny.com/4/footactions-flight-23-has-a-special-air-jordan-restock-set-for-all-star-weekend ">footactions flight 23 has a special air jordan restock set for all star weekend</a><a href="http://www.spaidisseny.com/40/kanye-west-rocks-zen-grey-yeezy-2-in-london ">kanye west rocks zen grey yeezy 2 in london</a><a href="http://www.spaidisseny.com/5/nike-lunarglide-4-electric-green ">nike lunarglide 4 electric green</a>
mens air max 90 hyperfuse all blue http://www.everyaugustuntilacure.org/201412/mens-air-max-90-hyperfuse-all-blue
adidas neo leather silver black 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.descansosrurales.com/35/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-orange-yellow ">asics onitsuka tiger mexico 66 orange yellow</a><a href="http://www.descansosrurales.com/36/nike-shox-vc-kaufen ">nike shox vc kaufen</a><a href="http://www.descansosrurales.com/37/nike-air-max-wearing ">nike air max wearing</a><a href="http://www.descansosrurales.com/38/mens-size-7-jordans ">mens size 7 jordans</a>
adidas neo leather silver black http://www.bluewilsonblue.com/24/adidas-neo-leather-silver-black
air jordan retro 28 green mint green 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.bellavampetta.com/6/nike-sb-stefan-janoski-michael-lau0 ">nike sb stefan janoski michael lau0</a><a href="http://www.bellavampetta.com/7/jordan-retro-7-youth ">jordan retro 7 youth</a><a href="http://www.bellavampetta.com/8/nike-air-max-twilight-cheap-nike-air-max ">nike air max twilight cheap nike air max</a><a href="http://www.bellavampetta.com/9/womens-mizuno-wave-prophecy-black-sky-blue ">womens mizuno wave prophecy black sky blue</a>
air jordan retro 28 green mint green http://www.e-xtrategy.com/10/air-jordan-retro-28-green-mint-green
nike flyknit lunar 2 india 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.inspirationalab.com/6/cheap-jordan-5-grape-womens-jordan-5-fire-red ">cheap jordan 5 grape womens jordan 5 fire red</a><a href="http://www.inspirationalab.com/7/nba-kicks-the-russell-westbrook-era-in-okc-begins-with-an-air-jordan-xx9-pe ">nba kicks the russell westbrook era in okc begins with an air jordan xx9 pe</a><a href="http://www.inspirationalab.com/8/air-jordan-retro-10-kids-silver ">air jordan retro 10 kids silver</a><a href="http://www.inspirationalab.com/9/air-jordan-retro-deco ">air jordan retro deco</a>
nike flyknit lunar 2 india http://www.cleansenyc.com/201710/nike-flyknit-lunar-2-india
black orange nike air max uk orange nike air max 95 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.juz-werlte.net/13/black-adidas-ace16-purecontrol ">black adidas ace16 purecontrol</a><a href="http://www.juz-werlte.net/14/nike-free-5-0-nightshade-tribe-green ">nike free 5 0 nightshade tribe green</a><a href="http://www.juz-werlte.net/15/air-jordan-retro-11-anniversary-edition ">air jordan retro 11 anniversary edition</a><a href="http://www.juz-werlte.net/16/nike-air-jordan-6-retro-db-doernbecher ">nike air jordan 6 retro db doernbecher</a>
black orange nike air max uk orange nike air max 95 http://www.terrivelsimetria.com/27/black-orange-nike-air-max-uk-orange-nike-air-max-95
nike lebron ambassador 9 blue sky blue 1398/04/26 01:17 ق.ظ
<a href="http://www.artsignia.com/201609/nike-free-woven ">nike free woven</a><a href="http://www.artsignia.com/201610/nike-air-max-90-dark-galaxy ">nike air max 90 dark galaxy</a><a href="http://www.artsignia.com/201611/mens-nike-zoom-pegasus-32-green-black ">mens nike zoom pegasus 32 green black</a><a href="http://www.artsignia.com/201612/air-jordan-retro-13-womens-pink-grey ">air jordan retro 13 womens pink grey</a>
nike lebron ambassador 9 blue sky blue http://www.beechwoodsmilecentre.com/22/nike-lebron-ambassador-9-blue-sky-blue
nike air force 1 ultra flyknit high red 1398/04/26 01:16 ق.ظ
<a href="http://www.almapohle.com/28/air-jordans-13-leopard-woman ">air jordans 13 leopard woman</a><a href="http://www.almapohle.com/29/blue-and-white-air-max-with-star ">blue and white air max with star</a><a href="http://www.almapohle.com/3/pas-cher-nike-air-max-1-femme-filament-citron-vert-en-ligne-chaussures ">pas cher nike air max 1 femme filament citron vert en ligne chaussures</a><a href="http://www.almapohle.com/30/jordan-low-11-georgetown ">jordan low 11 georgetown</a>
nike air force 1 ultra flyknit high red http://www.refuelyourzestlcs.com/201503/nike-air-force-1-ultra-flyknit-high-red
adidas springblade drive 2.0 orange purple 1398/04/26 01:16 ق.ظ
<a href="http://www.cass-realestateclub.com/28/air-max-1-denim-orange ">air max 1 denim orange</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/29/adidas-superstars-beige ">adidas superstars beige</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/3/jordan-6-alternate-91-sneaker-t-shirts-match-shoes ">jordan 6 alternate 91 sneaker t shirts match shoes</a><a href="http://www.cass-realestateclub.com/30/new-men-jordan-shoes-2014-jordan-shoes ">new men jordan shoes 2014 jordan shoes</a>
adidas springblade drive 2.0 orange purple http://www.alliesfeat.com/4/adidas-springblade-drive-2.0-orange-purple
womens adidas original shoes 1398/04/26 01:16 ق.ظ
<a href="http://www.hairgames2009.com/35/nike-lunartempo-2-drop ">nike lunartempo 2 drop</a><a href="http://www.hairgames2009.com/36/nike-lebron-st-iii-lbj ">nike lebron st iii lbj</a><a href="http://www.hairgames2009.com/37/dover-street-market-lewis-leather-sneaker ">dover street market lewis leather sneaker</a><a href="http://www.hairgames2009.com/38/jordan-women-boots-2013-nike-air-jordan-women-boots ">jordan women boots 2013 nike air jordan women boots</a>
womens adidas original shoes http://www.exlcompany.com/38/womens-adidas-original-shoes
girls nike air foamposite pro gs yeezy 1398/04/26 01:15 ق.ظ
<a href="http://www.altimmedia.com/1/nike-air-max-1-dark-grey-white-platinum ">nike air max 1 dark grey white platinum</a><a href="http://www.altimmedia.com/10/air-jordan-retro-13-youth ">air jordan retro 13 youth</a><a href="http://www.altimmedia.com/11/adidas-neo-high-silver-white ">adidas neo high silver white</a><a href="http://www.altimmedia.com/12/adidas-harden-black-orange ">adidas harden black orange</a>
girls nike air foamposite pro gs yeezy http://www.deborahduarte.com/15/girls-nike-air-foamposite-pro-gs-yeezy
nike air max 1 red pink 1398/04/26 01:15 ق.ظ
<a href="http://www.precisioncustompainting.com/35/black-friday-deals-near-me ">black friday deals near me</a><a href="http://www.precisioncustompainting.com/36/nike-air-max-liberty-x-buy ">nike air max liberty x buy</a><a href="http://www.precisioncustompainting.com/37/air-jordan-retro-7-womens-purple-yellow ">air jordan retro 7 womens purple yellow</a><a href="http://www.precisioncustompainting.com/38/bleu-violet-jaune-orange-hommes-partout-dans-le-monde-chaussures-asics-gel-noosa-tri-10 ">bleu violet jaune orange hommes partout dans le monde chaussures asics gel noosa tri 10</a>
nike air max 1 red pink http://www.advancedhealthcareservicesinc.com/20/nike-air-max-1-red-pink
yeezy boost 350 v2 size 11 1398/04/26 01:15 ق.ظ
<a href="http://www.almapohle.com/28/air-jordans-13-leopard-woman ">air jordans 13 leopard woman</a><a href="http://www.almapohle.com/29/blue-and-white-air-max-with-star ">blue and white air max with star</a><a href="http://www.almapohle.com/3/pas-cher-nike-air-max-1-femme-filament-citron-vert-en-ligne-chaussures ">pas cher nike air max 1 femme filament citron vert en ligne chaussures</a><a href="http://www.almapohle.com/30/jordan-low-11-georgetown ">jordan low 11 georgetown</a>
yeezy boost 350 v2 size 11 http://www.nielsonhomes.net/4/yeezy-boost-350-v2-size-11
ua clutchfit drive all pink 1398/04/26 01:15 ق.ظ
<a href="http://www.descansosrurales.com/39/air-jordan-gym-shoes-sale ">air jordan gym shoes sale</a><a href="http://www.descansosrurales.com/4/nike-air-max-penny-mens-nike-air-max-penny-ii ">nike air max penny mens nike air max penny ii</a><a href="http://www.descansosrurales.com/40/air-jordan-3.7-litres ">air jordan 3.7 litres</a><a href="http://www.descansosrurales.com/5/stephen-curry-shoes-black-and-yellow ">stephen curry shoes black and yellow</a>
ua clutchfit drive all pink http://www.sutherlandacademy.com/201605/ua-clutchfit-drive-all-pink
red sporting corder 5 jordans 1398/04/26 01:14 ق.ظ
<a href="http://www.heartfullyyou.com/17/nike-hypershift-silver-blue ">nike hypershift silver blue</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/18/air-jordan-takeover-backpack-buy ">air jordan takeover backpack buy</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/19/air-jordan-12-xii-fusion ">air jordan 12 xii fusion</a><a href="http://www.heartfullyyou.com/2/island-green-foam-tees-match-foam-sneakers ">island green foam tees match foam sneakers</a>
red sporting corder 5 jordans http://www.bykaraphoto.com/33/red-sporting-corder-5-jordans
nike id kobe venomenon 1398/04/26 01:14 ق.ظ
<a href="http://www.7smolichlaw.com/31/nike-zoom-pegasus-33-le-bg ">nike zoom pegasus 33 le bg</a><a href="http://www.7smolichlaw.com/32/mens-nike-air-huarache-purple-yellow ">mens nike air huarache purple yellow</a><a href="http://www.7smolichlaw.com/33/adidas-all-star-holographic ">adidas all star holographic</a><a href="http://www.7smolichlaw.com/34/shopping-online-air-jordan-1 ">shopping online air jordan 1</a>
nike id kobe venomenon http://www.michianahomeandyardshow.com/4/nike-id-kobe-venomenon
asics gel lyte v rugged winter light blue 1398/04/26 01:14 ق.ظ
<a href="http://www.alliesfeat.com/24/nike-air-max-90-women-white ">nike air max 90 women white</a><a href="http://www.alliesfeat.com/25/jordan-cp3-7 ">jordan cp3 7</a><a href="http://www.alliesfeat.com/26/mens-nike-free-tr-white-blue ">mens nike free tr white blue</a><a href="http://www.alliesfeat.com/27/nike-flyknit-roshe-run-silver-purple ">nike flyknit roshe run silver purple</a>
asics gel lyte v rugged winter light blue http://www.capricorniolallame.com/2/asics-gel-lyte-v-rugged-winter-light-blue
adidas neo skate grey pink 1398/04/26 01:14 ق.ظ
<a href="http://www.fanta-2.org/201505/nike-air-force-1-foamposite-black-friday-for-sale ">nike air force 1 foamposite black friday for sale</a><a href="http://www.fanta-2.org/201506/nike-air-max-supreme ">nike air max supreme</a><a href="http://www.fanta-2.org/201507/nike-lebron-elite-shoes-cheap ">nike lebron elite shoes cheap</a><a href="http://www.fanta-2.org/201508/soccers-shoes-black ">soccers shoes black</a>
adidas neo skate grey pink http://www.artsignia.com/201702/adidas-neo-skate-grey-pink
you can t go wrong with this asics gel lyte 3 1398/04/26 01:14 ق.ظ
<a href="http://www.silverspringrsvp.com/20/jordan-v2-grown-black-air-jordan-iv-retro-white-cement ">jordan v2 grown black air jordan iv retro white cement</a><a href="http://www.silverspringrsvp.com/21/mens-nike-air-force-1-blue-pink ">mens nike air force 1 blue pink</a><a href="http://www.silverspringrsvp.com/22/air-jordan-max-pecas ">air jordan max pecas</a><a href="http://www.silverspringrsvp.com/23/nike-kobe-xi-elite-low-bhm ">nike kobe xi elite low bhm</a>
you can t go wrong with this asics gel lyte 3 http://www.barabinonline.net/5/you-can-t-go-wrong-with-this-asics-gel-lyte-3
youth north face jackets on sale 1398/04/26 01:14 ق.ظ
<a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201501/nike-lebron-12-womens-yellow-green ">nike lebron 12 womens yellow green</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201502/nike-lunar-gato-hitam ">nike lunar gato hitam</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201503/nike-roshe-run-floral-sky-blue ">nike roshe run floral sky blue</a><a href="http://www.anarcocapitalismo.org/201504/nike-free-og-14-hyper-pink ">nike free og 14 hyper pink</a>
youth north face jackets on sale http://www.hawaii--honeymoon.com/33/youth-north-face-jackets-on-sale
2013 jordan shoes coming out 1398/04/26 01:13 ق.ظ
<a href="http://www.tampakidapalooza.com/1/nike-air-max-tailwind-5-silver-gold ">nike air max tailwind 5 silver gold</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/10/nike-wolf-grey-cut-out-pack ">nike wolf grey cut out pack</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/11/nike-sb-dunk-low-elephant-print ">nike sb dunk low elephant print</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/12/retro-18-jordans-for-sale-cheap ">retro 18 jordans for sale cheap</a>
2013 jordan shoes coming out http://www.drjennahobbs.com/21/2013-jordan-shoes-coming-out
nike lunarlon collection 1398/04/26 01:13 ق.ظ
<a href="http://www.miameusburger.com/1/cool-greys-11-for-sale ">cool greys 11 for sale</a><a href="http://www.miameusburger.com/10/mens-nike-free-run-5.0-blue-gold ">mens nike free run 5.0 blue gold</a><a href="http://www.miameusburger.com/11/air-jordan-retro-3-silver ">air jordan retro 3 silver</a><a href="http://www.miameusburger.com/12/air-jordan-retro-3.5-black-white ">air jordan retro 3.5 black white</a>
nike lunarlon collection http://www.reefvolution.com/32/nike-lunarlon-collection
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو